مقالات و تحقيقات

ويژه نامه روز دوم
1393/02/01
بسمه تعالي
روز دوم : زن، سيره فاطمي و سبك زندگي اسلامي- ايراني
     سبك زندگي فرد و جامعه، بطور مستقيم متاثر از اهداف، آرمانها و انگيزه هاست. يكي ازالگوهاي كارآمد در زندگي سبك زندگي فاطمي است. تاسي به سيره زندگي ائمه اطهار(ع) و حضرت زهرا(س) بعنوان عفيف ترين، با حياترين و مبارزترين مادر جهان مي تواند جامعه را به سعادت برساند.
     حضرت فاطمه تربيت شده مكتب پيامبر و يك اسوه به تمام معنا در عرصه هاي عشق و عبادت به خدا، خدمت به مردم، عفاف و پاكدامني خانه داري و تربيت فرزند، صحنه هاي سياسي و اجتماعي و .. است.
     قبل از اسلام به دختران اهميتي داده نمي شد و مردم جاهل اعراب آنان را زنده به گور يا خريد و فروش مي كردند. در چنين وضعيتي پيامبر(س) اهميت دختران و زنان را روشن و آشكار كرد و اين موضوع در زندگي حضرت زهرا بعنوان جانشين پدر و همسري مهربان و فداكار مشخص و متجلي است. شخصيت حضرت زهرا، اسوه و نمونه اي براي تمام دوران است. آنچه آن حضرت را بعنوان الگو و شخصيت كامل ايشان ياد ميشود اعتبارات و مقاماتي است كه در زمينه اعتقادات، اخلاق، رفتار و اعمال و افعال ايشان مي توانيم مورد توجه قرار دهيم.
     وجه عاطفي حضرت فاطمه(س) چنان بود كه پيامبر(ص) ايشان را ام ابيها مي خواندند. مادر، همسر و فرزند نمونه بودن، تبيين كننده بعد عاطفي شخصيت ايشان است. محبت و عاطفه ايشان علاوه بر خانواده در ارتباط با ساير افراد نيز حاكم بود. هر كسي كه مورد خطاب و ارتباط ايشان قرار مورد تكريم و احترام بودند. حضرت با همگان بسيار با كرامت ، مهر و ادب برخورد داشتند.
حضرت امام حسن(ع) در 5 سالگي هر روز به مسجد مي رفت و كلمات و مواعظي كه پيامبر در مسجد بيان مي كرد براي مادر بزرگوار خود حرف به حرف تعريف ميكرد. وقتي حضرت علي(ع) به خانه تشريف مي­آورد حضرت زهرا آنها را براي ايشان بازگو ميكرد. روزي حضرت علي(ع) از او پرسيد تو كه در مسجد حاضر نبودي از كجا اين كلمات را ميداني؟ . گفت فرزندم حسن هر روز آنچه پدر بزرگوارم بر منبر مي گويد بي­كم و كاست برايم بيان مي كند. اين نشان از مباحثات علمي حضرت، به همراه آثار تربيتي مفيد براي فرزندان داشت.
حضرت فاطمه علاوه بر رسيدگي به امور علمي خود نسبت به افزايش مسائل علمي زنان مدينه نيز اهميت ميداد و نسبت به آنها بي تفاوت نبود از همين رو جلسات علمي در خانه ايشان تشكيل مي­­شد.
     در غياب همسر تمام كارهاي داخلي خانه بر عهده حضرت زهرا بود. علاوه بر خانه داري، تربيت اطفال هم به عهده او بود و در اين امر خطير كمال جديت را مي­نمود. حضرت زهرا(س) از زن بودن خود احساس حقارت نمي كرد و مقام زن را بسي شامخ و قابل احترام ارزيابي مي نمود.لياقت زن و مادر بودن را در آن مي ديد كه دستگاه آفرينش چنين مسئوليت سنگيني را به عهده او گذاشته بود.
حضرت آيت الله خامنه اي در سخنان خود در جمع زنان فرهيخته و نخبه در فروردين 93 برخورداري ايران اسلامي از اسوه زنان فرزانه، تحصيلكرده ، خوش فكر و ممتاز را از نعمات الهي و جزء بزرگترين افتخارات جمهوري اسلامي خواندند و خاطر نشان كردند اين واقعيت كه در تاريخ ايران بي سابقه است، مديون نگاه مبارك و پر طراوت اسلام و ديدگاههاي كارگشاي حضرت امام خميني (ره) است ، ايشان بروز كاملاً برجسته هويت و شخصيت مستقل زن ايراني در عرصه دفاع مقدس را يك نقطه درخشان ديگر برشمردند و از عظمت و صبر و استقامت پرشكوه مادران و همسران شهيدان و جانبازان تجليل كردند. ايشان مساله زن را از جهات مختلف براي جامعه بشري در خور فكر و تحقيق و پيگيري دانستند. در پايان بيانات زنان فهميده و تحصيلكرده و ممتاز را بهترين اشخاص براي پيگيري صحيح مسائل زنان خواندند و آنان را به تلاش در اين زمينه دعوت نمودند.
سوال روز دوم : بايدها و نبايدهاي حضور بانوان در عرصه اجتماعي در خصوص اشتغال زنان مطابق با سبك زندگي اسلامي – ايراني ، از نظر شما چيست؟
 
                                                               
                                       شوراي فرهنگي وزارت نيرو
شورای فرهنگی وزارت نیرو