دیدار کمیسیون انجمن های علمی ایران با معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده
1392/08/14

 کمیسیون انجمن های علمی به منظور حضور موثر بانوان در حوزه تصمیم سازی و تصمیم گیری، جلسه ای را در روز شنبه مورخ 11/8/92 با حضور خانم مولاوردی  معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و بیش از 100 نفر از بانوان عضو هیأت مدیره انجمن های علمی ایران و آقایان مهندس شفتی، مهندس سعیدی کیا، دکتر احمدی، دکتر نصیری، دکتر رهنما، دکتر سنجقی و و دکتر سرسلک در وزارت علوم برگزار کرد.

در این دیدار، خانم مولاوردی ضمن تشکر بابت برگزاری جلسه با انجمن های علمی، اعلام خشنودی نمودند که اولین برنامه رسمی ایشان در جمع هیأت مدیران بانوان انجمن های علمی است. ایشان اعلام کردند فلسفه تشکیل معاونت امور زنان و خانواده در سطح عالی کشور، رفع تبعیضات دیرینه تاریخی است و برای برطرف کردن این مشکلات نیاز است تا اطلاع ثانوی این معاونت وجود داشته باشد. بایستی فعالیت ها برای پیشرفت و نه پسرفت زنان نهادینه شود و باید دقت شود تا مسیر این معاونت منحرف نشود پرواضح است که وجود چنین معاونتی نشانه این است که باید یک دستگاه مستقل توجه ویژه ای به امور زنان داشته باشد و برای حل مسائل جلب مشارکت نماید.

ایشان در ادامه متذکر شدند رتبه ایران در  شاخص دسترسی زنان به فرصت های اقتصادی و توانمندی های سیاسی در بین 136 کشور، رتبه است. در عرصه بهداشت بواسطه امکاناتی که بعد از انقلاب رخ داد وضعیت بهتری در کل و بین کشورهای منطقه داریم. در بحث سهمیه بندی ، نیاز به یکسری اقدامات و تغییرات مثبت به نفع زنان داریم ما در وضعیتی هستیم که گویی مسابقه دو بین دو نفر برقرار است، یک نفر آماده است و دیگری آماده نیست . عدالت ایجاب می کند فردی که آمادگی ندارد چند قدم جلوتر بایستد و این تبعیض مثبت است. لذا چنانچه چنین مکانیزمی (تبعیض مثبت) تعبیه نشود قطعاً به این زودی ها نمی توانیم زنان را در پست های بالا داشته باشیم و تغییری در وضعیت موجود نخواهیم داشت. این مشارکت نیاز جامعه است نه فقط نیاز زنان، در شعارها می گوییم زنان نیمی از جامعه هستند ولی در عمل بهای لازم به این استعدادها داده نمی شود و هزینه هایی که از این نابرابری حاصل می شود دودش به چشم همه و نهایتا  ً بشریت می رود . اما رویکردی که در کنار یکدیگر می توانیم داشته باشیم. جلب مشارکت زنان و استفاده از توان زنان برای حل مشکلات جامعه است. در ادامه اشاره داشتند در روز پنج شنبه ، با مراجع قم دیدار داشته اند و با توجه به جایگاهی که نهاد مرجعیت در جامعه دارد ان شاءالله با تعامل جدی بتوانیم مسائل را حل کنیم در چشم انداز برنامه هایمان، بحث توازن و تعادل جنسیتی را در همه جنبه های زندگی مد نظر داریم، همچنین مبحث دسترسی زنان به چهار منبع کمیاب اجتماعی قدرت، منزلت ، ثروت و اطلاعات برابر مطرح است. مأموریت ما این است که به عنوان ستاد سیاستگذار از بازوان اجرایی (نهادهای مردمی و ...)برای پیشبرد برنامه ها استفاده کنیم و این جلسات بایستی استمرار  داشته باشد. به عنوان مثال موضوع تغییر جمعیتی مطرح است، باید برنامه ها را هماهنگ با سیاست جدید قرار دهیم . چگونه رفتار کنیم که هم مطالبه حاکمیت تحقق پیدا کند، هم به زنان و خواسته های آنان توجه شود و همچنین زنان در همه عرصه ها احساس تأثیر گذاری داشته باشند. لذا هیچ طرح و برنامه ای بدون همفکری بانوان را انجام نخواهیم داد. تلاش می کنیم تا اصول ثابت در حوزه زنان داشته باشیم تا  اقدامات در هر دوره بلااثر نشود. باید توجه داشته باشیم که نگاه تک بعدی و یکجانبه به زنان، مشکلات را حل نمی کند. ان شاءالله آهسته و پیوسته به اهداف برسیم و از همین جا دست کمک و نیاز را به سوی همه دراز می کنیم.

همچنین پیشنهادات اعضای حاضر در جلسه به شرح ذیل مطرح شد:

-         اعلام آمادگی کمیسیون و انجمن های علمی درخصوص ایجاد کمیته مشترک در حوزه زنان در معاونت امور زنان و خانواده، تشکیل کمیته تخصصی برای هر وزارت خانه در تمامی حوزه های تخصصی و همچنین حضور در اتاق فکر معاونت در راستای حل مشکلات.

-         ارتقاء حضور بانوان در پست های مدیریتی وزارت علوم، دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور و ... در سمتهای معاونت پژوهشی ، آموزشی ، ریاست دانشکده ها و غیره.

-         فراهم سازی بستر لازم برای بکارگیری حداقل یک معاون وزیر در وزارتخانه ها در دولت آینده

-         تهیه ساز و کار لازم برای بکارگیری حداقل یک معاون وزیر در وزارتخانه ها در دولت آینده

-         تهیه ساز و کار لازم برای پررنگ شدن حضور بانوان در دولت آینده (حداقل 5 وزیر زن)

-         پیدا کردن راهکار عملی برای اجرایی شدن پیشنهادات در دولت

-         ایجاد یک مدل و طریق اجرایی (نظام نامه) به عنوان کانال ارتباطی بین سازمانهای دولتی و نهادهای مردمی و راهی برای رد و بدل کردن پیشنهادات (مطابق با ماده 18 قانون برنامه پنجم دولت مکلف است تا با انجمن ها در ارتباط باشند و فرهیختگان را شناسایی و وارد کار نماید. همچنین طبق ماده 220 قانون برنامه پنجم دولت در مشارکت دادن بانواندر وزه های تصمیم سازی و تصمیم گیری تکلیف دارد، لازمه پیوند مواد قانونی ذکر شده اجرای یک راهکار ملی توسط دولت است که دولت یا با انجمن ها به طور عام و یا با انجمن های مرتبط با حوزه بانوان به طور خاص در ارتباط باشد.

-         تغییر نگرش در قوانین در جهت نقش آفرینی موثر زنان

-         مشخص شدن جایگاه واقعی زنان در جامعه و پذیرش زنان به فرماندهی

-         ارسال سرفصل مشکلات و چالش های پیش روی بانوان جامعه در تمامی حوزه ها برای تمامی انجمن ا

-         علمی و مدون بودن مدل همکاری دولت و انجمن ها

-         توجه به محورهای اساسی از جمله اشتغال زنان، ازدواج زنان، حقوق مدنی در خانواده، بازنگری اساسی در حقوق زنان از جمله مبحث حضانت فرزندان

-         فرهنگ سازی برای ایجاد برابری بین زنان و مردان از طریق برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت

-         حذف نگاه جنسیتی به زنان و توجه به شایسته سالاری

-         کسب تجربه برای زنان در برنامه ریزی های کوتاه مدت و میان مذت و حذف معیار نداشتن تجربه بانوان برای کسب پست های مدیریتی

-         حفظ تعادل و توجه مسئولان به رعایت استانداردها

-         نگاه صحیح به مسئله زنان از طریق رصد فعالیت های علمی – پژوهشی زنان و ایجاد بانک اطلاعاتی به روز از فعالیت های زنان

-         تهیه چشم اندازی از موقعیت فعلی (کجا هستیم، کجا می رویم)

-         اختصاص بخشی خاص به اقلیت های مذهبی در حوزه مطالعات

-         برداشتن و حذف هرگونه تبعیض و تفکیک جنسیتی در جامعه از جمله (ورود به دانشگاه ، کار ، ازدواج ، طلاق ، دیه ، ارث، حق شهادت، انتخاب نوع پوشش و ..)

-         مشخص شدن نقش اجتماعی زنان در صدا و سیما

-         تنظیم برنامه های ویژه برای استان ها و توجه به حق و حقوق طبیعی زنان

-         اعلام آمادگی انجمن روانشناسی برای مطالعه روی پایه های نظام نامه

-         اعلام آمادگی انجمن جامعه شناسی در حمایت از حوزه های مختلف پژوهشی و آموزشی

-         اعلام آمادگی انجمن پارکهای علم و فناوری در حمایت از کلیه شرکت های هسته ای فناوری مستقر در پارک های رشد

-         اعلام آمادگی انجمن مطالعات برنامه درسی در مبحث آموزش از جمله تولید محتوای کتب درسی

-         اعلام آمادگی انجمن رفاه اجتماعی در ارائه برنامه های مرتبط با رفاه اجتماعی بانوان

در نهایت مقرر شد تا این جلسات هر سه ماه یکبار با هماهنگی کمیسیون انجمن ها برگزار شود.